TPSA225K035R1500
Mfr.Part #:
TPSA225K035R1500
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 2.2 µF 10 % 35 V
ParameterValue
Capacitance2.2 µF
Voltage Rating (DC)35 V
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ω
Height - Seated (Max)1.8 mm
Length3.2 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Number of Pins2
Leakage Current800 nA
Dissipation Factor6 %
Height1.6 mm
PackagingReel
Voltage Rating35 V
Depth1.6 mm
PolarityPolar
Lead Pitch1.1 mm
Voltage35 V